Udskriv

Afslutningsturen 2011

Skrevet af Jesper Nielsen d. .

Årets mange fisketure plejer på behørig vis at blive fejret med en forlænget weekendtur. Og traditioner skal man jo ikke bryde, så vi var igen i år taget til Omø.
Vi havde valgt at lægge en ny taktik end de tidligere år – en taktik vi måske skal overveje til kommende landskamp, for den gav godt med fisk. Selvfølgelig ikke store fisk, men mange! Vores taktik var, at vi skulle bruge noget mere tid på hygge og så fiske lidt mindre, og den aftalte taktik blev godt nok holdt i år! Vi startede i år med at give den max gas torsdag aften med masser at røverhistorier og flere timers rafling og rødvin. Det betød også at vi fredag ikke havde så travlt med at komme af sted.
 
Men vi fik endelig delt os i 3 grupper på øen. Michael og Jan havde et temmelig godt fiskeri på strækket ”lige nede” hvor de tilsammen tog 30 fisk den første dag. Thomas, Peter og jeg gik på strækket på Fyr siden og Peter og Thomas fik ca. 10 fisk - og ingen til mig. Men Peter tog allerede om fredagen ”formands fisken” på 47 cm. Det er ikke den største i klubbens historie, men trods alt en formandsfisk. Mon ikke den bliver slået inden årets udgang?

Fredagens taktik var fiskeri indtil kl. 15.30 hvor den stod på frokostbord med dertil hørende drikkelse. Det gik nok som mange havde forventet, Martin kunne ved midnat ikke drikke mere ØL, til gengæld syntes han at trappen til 1. salen var umådelig morsom... Det gode ved denne frokost var at alle mand kom rimelig tidligt i seng og på den måde var klar til nye kampe om lørdagen.
 
Fiskeriet om lørdagen startede med at Michael og Martin tog på ”lige nede” strækket. Peter tog Fyrstrækket og Jan, Thomas og jeg kørte lidt rundt på forskellige pladser. Dagen gik igen godt med masser af fisk – men desværre for os alle, var der ikke mange fisk over målet. Det blev til 5 fisk over målet med den største på 45 til Michael som havde et godt fiskeri på revet på ”Lige nede” strækket. Jan og jeg var rundt på forskellige pladser bl.a. det lange rev som gav mig en ordentlig tilbud men pga. den stærke strøm havde jeg ikke mulighed for at fået kroget ordentligt.
 
Søndag morgen var igen en anden taktik end de sidste par år, da vi stod tidligt op og kørte ud og fiske efter et velfortjent morgenbord. Peter og Martin kørte ud til Fyret og her havde Peter endnu en formandsfisk på krogen, men desværre lukkes det Peter at miste fisken som blev anslået til ca 3 kg. af både Martin og Peter. Godt for klubbens konkurrence – for med sådan en fisk på land, havde formandsfisken været svær at slå. Martin havde ligeledes en god fisk på, som efter en god fight, valgte at stå af i vandkanten.

Thomas, Jan og jeg kørte til ”lige nede” strækket med fisk til alle 3 mand – men denne dag må vi erkende at fiskeriet var blevet noget sværere med vinden mere ind på. Så Jan og jeg fiskede det dejlige store badekar af og gik rundt om til Fyret, hvor vi blev mødt af en vildt fortællende Peter om den store fisk han desværre havde misset. Thomas kom også kørende ud til Fyret efter en tur på havnen. Michael havde denne søndag forstået at slappe af – han blev hjemme da han ikke helt havde kunne klare weekendens strabasser...
 
En lille opsamling på turen så blev det til 57 fisk med 8 over målet. Det er ikke fremragende, men vi kan alle glæde os til de bliver store de kommende år. Endnu en gang en fantastisk tur til den trekantede ø. Og godt for mig at vi fik nulstillet meterørredtitlen da jeg ikke fik fisket meget sidste år.

Endnu engang tak for en super hyggelig tur i FV regi...!

Begivenheder

Seneste artikler


Warning: Creating default object from empty value in /var/www/kystfluefiskeren.dk/public_html/modules/mod_zaragozalatestnews/helper.php on line 146

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/kystfluefiskeren.dk/public_html/modules/mod_zaragozalatestnews/helper.php on line 146

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/kystfluefiskeren.dk/public_html/modules/mod_zaragozalatestnews/helper.php on line 146

Warning: Creating default object from empty value in /var/www/kystfluefiskeren.dk/public_html/modules/mod_zaragozalatestnews/helper.php on line 146
#Kunena img { max-width: 640px !important; }